KIDEM TAZMİNATININ MİKTAR HESAPLAMASI ve ZAMANAŞIMI SÜRESİ5.12.2022

İşçinin işe başlama tarihinden itibaren her geçen tam yıl için 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler içinde, aynı oran üzerinden ödeme yapılır. 30 günlük süre işverenle yapılan anlaşma gereğince işçi lehine olacak şekilde artırılabilir. 

Kıdem tazminatı işçinin son giydirilmiş brüt ücreti esas alınarak hesaplanır. İşçiye ödenecek kıdem tazminatı miktarı, kıdem tazminatı tavanını aşamaz. Bu hüküm mutlak emredici niteliktedir. 

Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi durumda geçikme süresi için mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanır. Faiz başlangıç tarihi iş sözleşmesinin fesih tarihinden itibaren başlar. 

Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 5 yıldır. Yargıtay içtihatlarına göre zamanaşımı süresi, işyerindeki son çalışmanın bitiminden itibaren işlemeye başlar. Fasılalı çalışmada zamanaşımı hesaplanırken son çalışma süresine bakılır. İş Hukuku uzmanlık gerektiren bir hukuk dalı olup hak kaybına uğramamanız için alanında uzman avukatlarla görüşmenizi tavsiye ederiz. İletişim adreslerimiz üzerinden bizlere ulaşarak detaylı bilgilendirmeler alabilirsiniz. Malatya İş Hukuku Avukatı Habibe Uzun .

ADRES : https://goo.gl/maps/ZmMuY7HyBgpn6pTh6

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Facebook Twitter Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Dabakhane Mah. Bebek Sok. Haleplioğlu Apt. No:27 Kat:1 No:3 Emeksiz Altı Malet Yanı Battalgazi / MALATYA
Bize Yazın...
Merhaba,
Size hizmet sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?