MALATYA İDARE HUKUKU AVUKATI29.5.2023

                 İdare Hukuku idarenin tesis etmiş olduğu işlem ve eylemlerden doğmakta olup genel anlamda konusunu idari faaliyetler oluşturmaktadır. Anayasamız ve diğer mevzuat hükümleri gereğince idarenin her türlü eylem ve işlemlerinin yargı denetimine tabi tutulmuş olması Hukuk Devleti ilkelesinin en zarari gereklerinden birisidir. 

 

                 İdarenin tesis etmiş olduğu idari işlemlerin hukuka uygun olup olmadığı denetimi yapılırken beş unsur gözetilmektedir ve bu unsurlaradan birinde sakatlık olması durumunda idari işlem hukuka aykırı hale gelmektedir. Bu unsurlar yetki, şekil, sebep, konu ve maksattan oluşmaktadır. 

 

                     İdarenin tesis etmiş olduğu işlemlerin hukuka aykırı olması durumunda İdare Mahkemelerinde İptal ve Tam yargı davaları açılabilmektedir. İdarenin tesis etmiş olduğu güvenlik soruşturması nedeniyle atama iptal, sağlık sebepleri nedeniyle ilişik kesme, disiplin cezaları, atanma yeri değiştirme,  terfi- kademe durdurma işlemleri ve idarenin tesis etmiş olduğu diğer hukuka aykırı işlemler hakkında hukuki danışmanlık almak ve dava takip işlemlerini başlatmak için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Malatya İdare Hukuku Avukatı Habibe Uzun , UZUN ÖZTÜRK HUKUK VE DANIŞMANLIK OFİSİ .

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Facebook Twitter Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Dabakhane Mah. Bebek Sok. Haleplioğlu Apt. No:27 Kat:1 No:3 Emeksiz Altı Malet Yanı Battalgazi / MALATYA
Bize Yazın...
Merhaba,
Size hizmet sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?